Frequently Asked Questions
Are Meal Prep Kits Worth It?
If you’re talking raw materials by the pound—meat, zucchini, rice, noodles—meal kits will of course cost more than buying food at grocery stores. It’s a service, after all, with added value above simple ingredient cost. Unless you’ve got quite expensive taste, you’ll easily be able to make meals at home for less than the $7 to $14 a serving that a meal kit will cost. But this said, this doesn’t necessarily mean that…








